Glossary 2.0.x - en to it_IT translation catalogue (228 entries)

en: Error with the ChatGPT request!
it_IT: Errore con la richiesta a ChatGPT!

en: Please provide a title to automatically generate the content for the term.
it_IT: Inserisci un titolo per generare automaticamente il contenuto per il termine.

en: Waiting for server response
it_IT: In attesa di una risposta del server

en: Please provide a glossary term definition for '[replaceme]' and divide the text into paragraphs. Plain text only, do not use markdown or HTML. Ensure that the content consists of at least 350 words.
it_IT: Genera un termine da glossario per "[replaceme]" e dividi il testo in paragrafi. Testo puro solamente, non utilizzare markdown o HTML. Assicurati che il contenuto abbia un massimo di 350 parole.

en: Please upload a valid .json file
it_IT: Carica un file json valido prima di procedere

en: Please upload a file to import
it_IT: Carica un file da importare

en: Failed to import the settings.
it_IT: Importazione fallita delle opzioni.

en: This website has the Advanced Custom Fields plugin that is <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#can-i-use-glossary-with-acf">supported by the Glossary plugin</a>.
it_IT: Il sito utilizza Advanced Custom Fields che <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#can-i-use-glossary-with-acf">è supportato da Glossary</a>.

en: Dear user, read the documentation and be sure to not miss all the glossary pro features that comes along with your license. <a href="http://docs.codeat.co/glossary/shortcodes/#glossary-index-premium">E.g. How to create an alphabetical ordered Index.</a>.
it_IT: Ciao utente, leggi la documentazione e verifica di non esserti perso tutte le funzionalità della versione pro della tua licenza. <a href="http://docs.codeat.co/glossary/shortcodes/#glossary-index-premium">Es. Come creare un indice alfabetico ordinato.</a>.

en: Hey, we noticed that one of your pages is using the same slug as the Glossary plugin Archive post type. This can create a conflict. To fix it, <a href="http://docs.codeat.co/glossary/advanced-settings/#disable-archives-in-the-frontend">disable the archive in the frontend</a> or change the <a href="%s">slug of your page</a>.
it_IT: Hei, abbiamo notato che una delle tue pagine utilizza lo stesso slug del post type del plugin Glossary. Questa cosa potrebbe creare un conflitto. Per sistemarlo, <a href="http://docs.codeat.co/glossary/advanced-settings/#disable-archives-in-the-frontend">disabillita l'archivio nel frontend</a> o cambia lo <a href="%s">slug della pagina</a>.

en: Hey, we noticed that you are in a multi-site network. Glossary now supports WordPress multi-site feature!<br>Please, read our <a href="http://docs.codeat.co/glossary/faq/#are-you-compatible-with-wordpress-multisite">documentation</a>.
it_IT: Hei, abbiamo notato che stai utilizzando un multisito. Glossary ora supporta la funzione multi sito!<br>Leggi la <a href="http://docs.codeat.co/glossary/faq/#are-you-compatible-with-wordpress-multisite">documentazione</a>.

en: Hey! It's been a little while that you've been using Glossary for WordPress. You might not realize it, but user reviews are such a great help to us. We would be so grateful if you could take a minute to leave a review on WordPress.org.<br>Many thanks in advance :)<br>
it_IT: Hey! É da un po' di tempo che stai usando Glossary per WordPress. Forse non lo sai ma le recensioni sono un grande aiuto per noi. Ci sarebbe molto utile se potessi dedicare un minuto per lasciare una recensione su WordPress.org.<br>Grazie in anticipo :)<br>

en: Click here to review
it_IT: Lascia la tua recensione

en: We have discovered a page builder on your website that may cause issues if used in conjunction with the glossary. Therefore, we recommend trying the free version initially and reviewing the <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#do-you-support-visual-composer" target="_blank">documentation</a> before submitting any support requests.
it_IT: Abbiamo rilevato un page builder sul tuo sito internet che può creare problemi se utilizzato insieme a Glossary. Inoltre ti consigliamo ti utilizzare prima la versione gratuita e controllare la <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#do-you-support-visual-composer" target="_blank">documentazione</a> prima di aprire una richiesta di supporto.

en: We have discovered a page builder on your website that may cause issues if used in conjunction with the glossary. Don't forget to check our <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#do-you-support-visual-composer" target="_blank">documentation</a> before submitting any support requests.
it_IT: Abbiamo rilevato un page builder sul tuo sito internet che può creare problemi se utilizzato insieme a Glossary. Non dimenticare di controllare la <a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#do-you-support-visual-composer" target="_blank">documentazione</a> prima di aprire una richiesta di supporto.

en: The content and the excerpt of this term are both empty, this will generate empty Tooltips!
it_IT: Il contenuto e il riassunto di questo termine sono entrambi vuori questo creerà dei tooltip vuoti!

en: The Glossary shortcode list is used in this page and has a daily cache, you need to <a href="%s" target="_blank">manually purge it</a> to see new terms without waiting!
it_IT: Lo shortcode del glossario list è utilizzata in questa pagina e ha una cache giornaliera, devi <a href="%s" target="_blank">svuotarla manualmente</a> per vedere i nuovi termini senza aspettare!

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Transient purged successfully
it_IT: Transient svuotate correttamente

en: Glossary General Settings
it_IT: Impostazioni Generali Glossary

en: Update Terms Count
it_IT: Aggiorna Conteggio Termini

en: Documentation: Getting Started
it_IT: Documentazione: Come cominciare

en: Single Terms:
it_IT: Termini singoli:

en: Additional Terms:
it_IT: Termini di ricerca aggiuntivi:

en: Total Glossary Terms:
it_IT: Totale Termini di Glossario:

en: The glossary terms amount count is scheduled once a day. Use this button if you need to manually calculate it.
it_IT: Il calcolo totale dei termini del glossario è pianificato una volta al giorno. Usa questo pulsante se vuoi forzare il ricalcolo.

en: Shortcodes
it_IT: Shortcode

en: Import/Export
it_IT: Importa/Esporta

en: This feature is available only for PRO users.
it_IT: Questa funzionalità è disponibile solo agli utenti PRO.

en: <a href="%s" target="_blank">Not sure? check out Glossary's documentation</a>
it_IT: <a href="%s" target="_blank">Non sai di cosa si tratta? leggi la documentazione del Glossario</a>

en: Tooltip Preview
it_IT: Anteprima Tooltip

en: What you see is what you get!
it_IT: Quello che vedi è quello che otterrai!

en: Tooltip Text Style Settings
it_IT: Impostazioni Stile Testo Tooltip

en: Customize here the text and background options for your tooltips
it_IT: Personalizza il testo e le opzioni dei tuoi tooltip

en: Color
it_IT: Colore

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Font Size in px
it_IT: Dimensioni font in px

en: Remove padding from terms on front-end
it_IT: Rimuove il padding dai termini nel frontend

en: Key Term Text Style Settings
it_IT: Impostazioni stile del testo dei termini

en: Customize here the text and background options for your key terms in your text - leave black to use your current link style
it_IT: Personalizza il testo e i colori dei tuoi termini nel testo, lascia bianco per usare lo stile predefinito dei link

en: Tooltip Link Style Settings
it_IT: Impostazioni Stile link dei Tooltip

en: Customize here the color for the links in the tooltip - leave black to use your current link style
it_IT: Personalizza il colore dei link dei tooltip, lascia vuoto per usare il tuo stile attuale

en: Mobile Tooltip behavior
it_IT: Comportamento dei tooltip da mobile

en: Disable tooltips on mobile
it_IT: Disabilita i tooltip sul mobile

en: Responsive tooltips on mobile
it_IT: Tooltip responsive sul mobile

en: Default tooltips on mobile
it_IT: Tooltip sul mobile predefiniti

en: A valid OpenAI key is needed. Please head over to <a href="https://docs.codeat.co/glossary/chatgpt/" target="_blank">the dedicated documentation page</a>.
it_IT: Una chiave OpenAI valida è necessaria. Controlla la <a href="https://docs.codeat.co/glossary/chatgpt/" target="_blank">pagina di documentazione dedicata</a>.

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Temperature
it_IT: Temperatura

en: OpenAI Model
it_IT: Modello OpenAI

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Do you need to create custom fields for your key terms? If so, please head over to <a href="http://docs.codeat.co/glossary/premium-features/#how-to-add-custom-fields-to-your-glossary" target="_blank">the dedicated documentation page</a> to see how to best implement them.
it_IT: Vuoi creare dei campi personalizzati per i tuoi termini? Controlla la <a href="http://docs.codeat.co/glossary/premium-features/#how-to-add-custom-fields-to-your-glossary" target="_blank">nostra documentazione</a> per vedere come implementarli.

en: Fields
it_IT: Campi

en: Footnotes
it_IT: Note a piè di pagina

en: Do you want footnotes with the links of your terms? Check our <a href="https://docs.codeat.co/glossary/premium-features/#footnotes" target="_blank">dedicated documentation page</a> how this feature works.
it_IT: Vuoi utilizzare i piè di pagina con i link ai tuoi termini? Guarda la nostra <a href="https://docs.codeat.co/glossary/premium-features/#footnotes" target="_blank">documentazione</a> per scoprire come funziona.

en: Links in footnotes list
it_IT: Link nella lista di piè di pagina

en: Excerpt in footnotes list
it_IT: Riassunto nella lista di piè di pagina

en: Post content in footnotes list
it_IT: Contenuto articoli nella lista di piè di pagina

en: Footnotes Title
it_IT: Titolo piè di pagina

en: Change the default title on top of the Footnotes
it_IT: Cambia il titolo predefinito in cima alle note di piè di pagina

en: Export Settings
it_IT: Esporta le impostazioni

en: Here you can Import/Export Glossary's settings from/to other WordPress installations. For more details head over to our documentation
it_IT: Puoi importare/esportare le impostazioni del glossario da e per installazioni di WordPress differenti. Per maggiori informazioni controlla la nostra documentazione

en: Export the plugin settings for this site as a .json file. This allows you to easily import the configuration into another site.
it_IT: Esporta le impostazioni del plugin di questo sito in un file .json, questo ti permetterà di importare facilmente la configurazione su un altro sito.

en: Export
it_IT: Esporta

en: Import Settings
it_IT: Importa le impostazioni

en: Import the plugin settings from a .json file. This file can be obtained by exporting the settings on another site using the form above.
it_IT: Importa le impostazioni da un file .json, questo file può essere ottenuto esportando le impostazioni da un altro sito usando la funzione analoga a quella qui sopra.

en: If you are interested in obtaining the settings utilized in the <a href="https://demo.codeat.co/glossary" target="_blank">demonstration of our website</a>, you can acquire them through this <a href="https://docs.codeat.co/glossary/gt-settings-demo-export.json" target="_blank">link</a> and import them using this box.
it_IT: Se sei interessato a utilizzare le stesse impostazioni utilizzate nella <a href="https://demo.codeat.co/glossary" target="_blank">demo del nostro sito</a>, puoi scaricarlo da questo <a href="https://docs.codeat.co/glossary/gt-settings-demo-export.json" target="_blank">link</a> e importarle utilizzando questo box.

en: Import
it_IT: Importa

en: Settings for Post Types
it_IT: Opzioni per i Post Type

en: Enable in:
it_IT: Abilita in:

en: Category archive
it_IT: Archivio Categoria

en: Tag archive
it_IT: Archivio Tag

en: Glossary Archive
it_IT: Archivio Glossario

en: Glossary Taxonomy
it_IT: Categoria Glossario

en: RSS Feed
it_IT: Feed RSS

en: Enable also in following archives:
it_IT: Abilita anche nei seguenti archivi:

en: Alphabetical order in Glossary Archives
it_IT: Ordine alfabetico negli Archivi del glossario

en: Add Alphabetical list on top of Glossary Archives
it_IT: Aggiungi l'elenco alfabetico in cima agli Archivi del glossario

en: After the title of the archive will add a list like ABCDE... with links.<br>
it_IT: Dopo il titolo dell'archivio verrà aggiunto un indice come ABCDE... con link.<br>

en: Glossary Terms Slug
it_IT: Slug dei Termini del Glossario

en: Terms and Categories cannot have the same custom slug.
it_IT: Termini e Categorie non possono avere lo stesso slug personalizzato.

en: Glossary Category Slug
it_IT: Slug delle Categorie del Glossario

en: Terms and Categories cannot have the same custom base slug.
it_IT: Termini e Categorie non possono avere lo stesso slug personalizzato di base.

en: Singular Post Type Label
it_IT: Glossario Post Singolo Etichetta

en: Change the name of the post type shown in both the backend and the frontend
it_IT: Cambia la voce del post type nel backend e anche nel frontend

en: Plural Post Type Label
it_IT: Glossario Post Singolo Etichetta

en: Disable Glossary post type in the frontend
it_IT: Disabilita il Glossario in questo post

en: Don't forget to flush the permalinks in the General Settings.
it_IT: Non dimenticare di svuotare i permalink nelle impostazioni generali.

en: Disable Archive in the frontend for Glossary Terms
it_IT: Disabilita archivio nel frontend dei Termini del Glossario

en: Disable Archive in the frontend for Glossary Categories
it_IT: Disabilita archivio frontend delle Categorie del Glossario

en: Remove "Archive/Category" prefix from meta titles in Archive/Category pages
it_IT: Rimuovi il prefisso "Archivio/Categoria" dai titoli delle pagine di archivio

en: Add total number of terms in the meta title of the page
it_IT: Aggiungi il numero totale dei termini nel titolo della pagina archivio

en: Behaviour
it_IT: Comportamento

en: Ignore &lt;span&gt; tags during the term search in the content
it_IT: Ignora i tag &lt;span&gt; durante la ricerca dei termini nel contenuto

en: Use this option only when you see issues or conflicts with other plugins or component of the page. Or if you want to avoid to have more then 1 term in a single sentence.
it_IT: Utilizza questa opzione solo quando vedi dei problemi o conflitti con altri plugin o componenti nella pagina. O se vuoi evitare di avere piú di un termine nella singola frase.

en: Link only the first occurrence of all key terms
it_IT: Inserisci il link alla prima occorrenza di tutti i termini chiave

en: Prevents duplicating links and tooltips for all key terms that point to the same definition.<br>
it_IT: Previene la duplicazione dei link e dei tooltip per ogni termine chiave appartenente alla stessa definizione.<br>

en: Link only the first occurrence of all the term keys
it_IT: Inserisci il link solo alla prima occorrenza di tutti i termini chiave

en: Prevent duplicate links and tooltips for the same term, even if has more than one key, in a single post.<br>
it_IT: Previene la duplicazione dei link e dei tooltip per lo stesso termine, anche se hai più di una chiave in uno stesso post.<br>

en: Add icon to external link
it_IT: Aggiungi un icona ai link esterni

en: Add a css class with an icon to external link
it_IT: Aggiungi una classe css con una icona per tutti i link esterni

en: Force Glossary terms to be included within WordPress search results
it_IT: Forza inclusione termini del glossario nei risultati di ricerca di WordPress

en: Choose this option if you don't see your terms while searching for them in WordPress.<br>
it_IT: Scegli questa opzione se non vedi i tuoi termini mentre mentre effettui una ricerca in WordPress.<br>

en: Match case-sensitive terms
it_IT: Ricerca dei termini "Case Sensitive"

en: Prevent term links from appearing on their own description page
it_IT: Previene che il termine venga linkato nella pagina descrizione del termine stesso

en: Choose this option to avoid redundancy.<br>
it_IT: Scegli questa opzione per evitare ridondanza.<br>

en: Open external link in a new window
it_IT: Apre il link esterno in una nuova finestra

en: Choose this option to enable globally the opening of external link in a new tab.<br>
it_IT: Scegli questa opzione per abilitare globalmente l'apertura i link esterni in una nuova scheda.<br>

en: Append string to injected URL
it_IT: Appendi una stringa nelle url iniettate

en: Append a string to internal and external URLs for tracking purposes (E.g. utm_content=service).
it_IT: Appendi una stringa alle URL interne o esterne per scopi di tracciamenti (Es. utm_content=service).

en: Settings for Tooltip
it_IT: Opzioni per i Tooltip

en: Only Link
it_IT: Solo link

en: Link and Tooltip
it_IT: Link e Tooltip

en: Only Tooltip
it_IT: Solo tooltip

en: Only Footnote
it_IT: Solo Note a piè di pagina

en: Enable tooltips on terms
it_IT: Abilita i tooltip dei termini del Glossario

en: Tooltip will popup on hover.
it_IT: Un tooltip apparirà passando sopra con il cursore.

en: Tooltip style
it_IT: Stile del Tooltip

en: The featured image will only show with the Classic and all the PRO themes.<br>
it_IT: L'immagine predefinita sarà mostrata solo nel tema Classic e in tutti i temi PRO.<br>

en: Enable image in tooltips
it_IT: Abilita l'immagine nel Tooltip

en: Remove "more" link in tooltips
it_IT: Rimuovi il link "altro" nei tooltip

en: Change "more" link text in tooltips
it_IT: Cambia il link "altro" nei tooltip

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Limit the excerpt by words
it_IT: Limita il riassunto per parole

en: As opposed to characters
it_IT: Al contrario sono caratteri

en: Excerpt length in characters or words
it_IT: Lunghezza del Riassunto in caratteri o parole

en: Refers to selection above. If value is 0 the complete content will be used.<br>
it_IT: Riguardo le selezioni soprastanti. Se il valore è 0 il contenuto completo verrà utilizzato.<br>

en: Disable ... on excerpt
it_IT: Disabilita ... nel riassunto

en: Purge the shortcode/widget plugin cache
it_IT: Svuota la cache degli shortcode/widget

en: Glossary uses a <b>cache</b>, based on WordPress transients to improve the performance in shortcodes or widgets. Usually they last 24 hours but is possible to clean them manually pressing this button. [<a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#how-can-i-clean-up-plugin-transients" target="_blank">Documentation</a>]
it_IT: Glossary utilizza una <b>cache</b>, basata sulle transient native di WordPress per migliorare le performance negli shortcode o widget. Solitamente dura 24 ore ma si può svuotare manualmente premendo questo pulsante. [<a href="https://docs.codeat.co/glossary/faq/#how-can-i-clean-up-plugin-transients" target="_blank">Documentazione</a>]

en: Purge plugin trasients
it_IT: Svuota transient dei plugin

en: Shortcodes available in Free version
it_IT: Shortcode disponibili nella versione gratuita

en: This shortcode will generate an index for your Glossary that will create an indexed page, for all your key terms.
it_IT: Questo shortcode genererà un indice per il tuo glossario che creerà una pagina indice, per tutti i tuoi termini.

en: Cached
it_IT: Con cache

en: This shortcode will generate a list of your glossary's terms.
it_IT: Questo shortcode genererà una lista dei tuoi termini del glossario.

en: Shortcodes available in PRO version
it_IT: Shortcode disponibili nella versione PRO

en: This PRO shortcode will generate an index for your Glossary that will create an indexed page.
it_IT: Questo shortcode PRO genererà un indice per il tuo glossario.

en: To parse a specific portion of content, wrap it inside this shortcode. This will enforce rendition with all terms known to Glossary linked therein. Useful in cases where Page Builders like Visual Composers or other components interfere with proper execution.
it_IT: Per elaborare una specifica parte di testo, questo shortcode deve contenere il testo. Questo forzerá Glossary per elaborare il contenuto con tutti i termini conosciuti. Utile in quei casi dove Page Builder o Visual Composer o altri componenti interferiscono con la normale esecuzione.

en: To prevent Glossary from processing a term, wrap with this shortcode.
it_IT: Per prevenire l'elaborazione di un termine, circondalo con questo shortcode.

en: Glossary is on production environment with missing `composer dumpautoload -o` that will improve the performance on autoloading itself.
it_IT: Glossary è in ambiente di produzione con `composer dumpautoload -o` mancante che migliorerebbe le performance sul suo caricamento.

en: Search
it_IT: Cerca

en: More
it_IT: Leggi

en: List of terms
it_IT: Lista degli? termini

en: Archives
it_IT: Archivio

en: terms
it_IT: termini

en: [Read more...]
it_IT: [Leggi Tutto...]

en: Add support for Glossary in your fields
it_IT: Aggiungi il supporto per il Glossario nei tuoi campi

en: Glossary
it_IT: Glossario

en: You must empty the cache, if you have a caching system, in order to apply changes!
it_IT: Se hai un sistema di cache devi svuotarla per poter applicare i cambiamenti!

en: You must flush the permalink if you changed the slug, go on Settings->Permalink and press Save changes!
it_IT: Devi svuotare i permalink se hai cambiato gli slug, va in Impostazioni->Permalink e premi Salva le modifiche!

en: Generate Term's content
it_IT: Genera il contenuto del termine

en: Glossary Post Override
it_IT: Cambia il comportamento di Glossary

en: Disable Glossary for this post
it_IT: Disabilita il Glossario in questo post

en: Glossary Auto-Link settings
it_IT: Impostazioni auto-link del Glossario

en: Autogenerate the term content with ChatGPT
it_IT: Auto genera il contenuto del termine con ChatGPT

en: Additional key terms for this definition
it_IT: Termini chiave aggiuntivi per questa definizione

en: Case-insensitive. To add more than one, separate them with commas
it_IT: Case Insensitive. Per aggiungere più di un termine, separare i valori con la virgola

en: What type of link?
it_IT: Che tipo di link?

en: Link to external URL
it_IT: Link ad URL esterna

en: If this is left blank, the previous options defaults back and key term is linked to internal definition page
it_IT: Se lasciato vuoto, l'opzioni precedenti saranno di default e i termini collegati al link interno della definizione

en: Internal
it_IT: Interno

en: Select a post of your site
it_IT: Seleziona un post type del tuo sito

en: Open all the injected links in a new window
it_IT: Apri tutti i link esterni in una nuova finestra

en: Mark this link as "No Follow"
it_IT: Marca questo link come "No Follow"

en: To learn more about No-Follow links, check <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=en">this article</a>
it_IT: Per scoprirne di più sui link No-Follow, leggi <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=en">questo articolo</a>

en: Mark this link as "Sponsored"
it_IT: Marca questo link come "Sponsored"

en: To learn more about Sponsored links, check <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/guidelines/qualify-outbound-links">this article</a>
it_IT: Per scoprirne di più sui link No-Follow, leggi <a href="https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=en">questo articolo</a>

en: Select specific glossary categories
it_IT: Seleziona Categorie Glossario

en: By selecting one or more categories, only terms belonging to these will be linked
it_IT: Selezionando una o più categorie, solo i termini appartenenti a queste verrano linkati

en: Glossary Custom Fields
it_IT: Campi Personalizzati Glossario

en: Generate Content
it_IT: Genera contenuto

en: Glossary Alphabetical Index
it_IT: Indice Alfabetico del Glossario

en: Alphabetical ordered letter list of Glossary terms
it_IT: Lista Alfabetica dei Termini di Glossario

en: The content of this widget is cached.
it_IT: Il contenuto di questo widget è sotto cache.

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Title
it_IT: Titolo

en: Enter the widget title.
it_IT: Inserisci il titolo del widget.

en: Show Counts
it_IT: Mostra il conteggio dei termini

en: Category
it_IT: Categoria

en: Filter from Glossary category.
it_IT: Filtra per Categorie Glossario.

en: Choose theme
it_IT: Scegli il tema

en: Hyphen
it_IT: Trattino

en: Dot
it_IT: Puntato

en: Underlined
it_IT: Sottolineato

en: Glossary Categories
it_IT: Categorie Glossario

en: List of Glossary Categories
it_IT: Lista di categorie del glossario

en: Arrow
it_IT: Freccia

en: Glossary Latest Terms
it_IT: Ultimi Termini di Glossario

en: List of latest Glossary Terms
it_IT: Lista degli ultimi termini del glossario

en: Latest Glossary Terms
it_IT: Ultimi Termini del Glossario

en: Number
it_IT: Numero

en: The number of terms to be shown.
it_IT: Il numero di termini da mostrare.

en: Glossary Search Terms
it_IT: Cerca Termini di Glossario

en: Search in Glossary Terms
it_IT: Cerca nei Termini del Glossario

en: Add a dropdown for category based filtering
it_IT: Aggiungi elenco a discesa per il filtro categoria

en: Select Glossary Category
it_IT: Seleziona Categorie Glossario

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Glossary Index
it_IT: Termine di Glossario

en: Glossary List
it_IT: Glossario

en: Letter Anchor
it_IT: Link alla lettera

en: Regulates how the letter is linked to its anchorage: within the same list or to its archive page
it_IT: Gestisce come le lettere sono linkate tramite l'ancora: nella stessa lista o alla pagina di archivio

en: Term Anchor
it_IT: Ancora del termine

en: The terms in the list will have links
it_IT: I termini nella lista includeranno dei link

en: Custom Term Url
it_IT: Campi personalizzati

en: Print the Internal/External URL set in the term
it_IT: Stampa la URL interna/esterna impostata nel termine

en: Alphabetical Bar Letters visibility
it_IT: Visibilità della barra delle lettere alfabetica

en: Show all letters, including those containing no terms
it_IT: Mostra tutte le lettere incluse quelle senza termini

en: Letters and their terms to show
it_IT: Il numero di termini da mostrare

en: If you need to enter more than one letter, separate them with a comma.
it_IT: Case Insensitive. Per aggiungere più di un termine, separare i valori con la virgola.

en: Theme
it_IT: Tema

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Scroll
it_IT: Scorrimento

en: Bottom Scroll
it_IT: Scorrimento dal basso

en: No Scroll
it_IT: Senza scorrimento

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Allows you to filter your list through Glossary taxonomies
it_IT: Ti permette di filtrare la tua lista utilizzando le tassonomie del Glossario

en: Show the content
it_IT: Mostra il contenuto

en: Show the content alongside the term
it_IT: Mostra il contenuto insieme al termine

en: Show the excerpt
it_IT: Mostra il riassunto

en: Show the excerpt alongside the term
it_IT: Mostra il riassunto insieme al termine

en: Glossary Term
it_IT: Termine di Glossario

en: Date
it_IT: Data

en: Categories
it_IT: Categorie

en: The preview of this block is limited for performance reasons. Check out the editor's full page preview if you have more than 30 terms to display.
it_IT: L'anteprima del blocco è limitata per motivi di performance. Verifica l'anteprima completa della pagina se hai più di 30 termini da visualizzare.

en: Invalid nonce
it_IT: Nonce non valida

en: Request not accepted:
it_IT: Richiesta non accettata:
